Szanowni Państwo,
Na naszych oczach dokonuje się stały postęp w stomatologii. Przekłada się on na powstawanie coraz to nowych technologii i narzędzi diagnostycznych i leczniczych, specjalistycznego oprogramowania komputerowego, wciąż doskonalonych, zaawansowanych technologicznie materiałów, a także związanych z tym nowych technik i metod leczenia. Stomatolodzy coraz śmielej sięgają też po takie wysokospecjalistyczne urządzenia i systemy, jak tomografia wolumetryczna, stosowane w protetyce systemy CAD/CAM, lasery. Są one nieocenioną pomocą dla stomatologa, ułatwiają bowiem proces diagnostyki i leczenia, czyniąc go przewidywalnym i bezpiecznym. Podnoszą także komfort leczenia bardzo wymagających współczesnych pacjentów.
Nowoczesne techniki i metody leczenia to temat miesiąca listopadowego numeru „Magazynu Stomatologicznego”. Znajdą w nim Państwo prace naukowe, mające jednak wymowę praktyczną – otwierający numer artykuł poświęcony metodzie przestrzennego odwzorowania warunków zgryzowych, pracę omawiającą wpływ metody abrazji powietrznej na siłę połączenia systemu wiążącego ze szkliwem i zębiną, a także opis stworzenia komputerowego 3D modelu żuchwy stanowiącego podstawę do symulacji ubytków kostnych oraz pomiaru naprężeń i odkształceń kości poddanej obciążeniom. Zawarte w dziale opisy przypadków są poświęcone leczeniu zaburzeń czynnościowych układu ruchowego narządu żucia po leczeniu ortodontycznym oraz wykorzystaniu tapingu w terapii dolegliwości bólowych towarzyszących dysfunkcji ssż.
Kończąc comiesięczne spotkanie z Państwem, chciałbym odnotować powrót na łamy MS po dłuższej przerwie naszej korespondentki ze Sztokholmu dr Wisły Ahlstrand. Polecam też bardzo interesujące, różnorodne tematycznie prace z pozostałych działów pisma.
Życzę satysfakcjonującej lektury
prof. dr hab. med. Zbigniew Jańczuk