Dokładne poznanie tego zjawiska umożliwi dobór takiej terapii farmakologicznej, która pozwoli przyśpieszyć proces gojenia. Tylko w USA problem przewlekłych ran i owrzodzeń skóry dotyczy około 6,5 mln ludzi. Przewlekłe rany są częstym powikłaniem cukrzycy, ich leczenie stanowi prawdziwe i coraz częstsze wyzwanie z powodu narastającego odsetka pacjentów otyłych i chorych na cukrzycę.
Gojenie ran jest złożonym procesem zależnym od stanu naskórka, przede wszystkim od górnych warstw naskórka bezpośrednio otaczających ranę. Główną rolę odgrywają keratynocyty, biorące udział w ziarninowaniu, a przez to w gojeniu. Jednakże do końca nie wiemy, jak ten proces jest regulowany.
Naukowcy z Japonii prowadzili badania nad udziałem cząsteczki 12-HHT oraz jej receptora BLT2 w procesie gojenia. Okazało się, że 12-HHT jest syntetyzowana podczas krzepnięcia krwi w miejscu rany, a receptor BLT2 został znaleziony na powierzchni keratynocytów. Badacze wykazali, że cząsteczka 12-HHT znajduje się w miejscu epitelializacji. Takehiko Yokomizo i wsp. odkryli, że wysokie dawki kwasu acetylosalicylowego, jednego z najpopularniejszych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, opóźniają gojenie się ran przez redukcję ilości cząsteczki 12-HHT.
Dalsze badania nad wykorzystaniem agonistów BLT2 i czynników pobudzających wzrost komórek będą prowadzone celem ustalenia nowego, optymalnego leczenia przewlekłych ran u ludzi. To bardzo obiecujące.
Źródło: JAMA Dermatology
Karolina Kowalczyk
Klinika Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie