Przeciążenia i autoterapia odcinka piersiowego kręgosłupa w pracy stomatologa

 Przeciążenia i autoterapia odcinka piersiowego kręgosłupa w pracy stomatologa
Beata Kaczmarek, Łukasz Kaczmarek
Centrum Rehabilitacji HOLIMEDICA
 
Adres do korespondencji:
mgr Beata Kaczmarek, mgr Łukasz Kaczmarek
e-mail: info@holimedica.pl
Ostatnie dwa artykuły w „Magazynie Stomatologicznym” poświęciliśmy odcinkowi lędźwiowemu i szyjnemu kręgosłupa. Tym razem przedstawimy natomiast zagadnienia związane z odcinkiem piersiowym. To bardzo ważna część kręgosłupa, wpływająca na przeciążenia występujące zarówno w strukturach leżących powyżej, jak i poniżej. W zasadzie większość pacjentów, którzy zgłaszają się z dolegliwościami lędźwiowo-krzyżowymi i szyjnymi, wymaga pracy z odcinkiem piersiowym. Okolica kręgosłupa piersiowego w odcinku środkowym jest częścią tzw. szlaku migrenowo-wegetatywnego (za dr. A. Rakowskim). Oznacza to, że wiele objawów powiązanych z migreną i objawów wegetatywnych może być stymulowanych przez tę część organizmu.

Kręgosłup piersiowy – zobacz przydatne ćwiczenia



W pracy stomatologa klatka piersiowa ulega przeciążeniom na co dzień. Wynika to z przyjmowania pozycji pochylonej nad pacjentem, licznych czynności manualnych oraz pozostawania w bezruchu, czyli w chronicznym napięciu izometrycznym mięśni obręczy barkowej. Dodatkowo, ze względu na powiązanie klatki piersiowej z układem wegetatywnym, jest ona częścią ciała dynamicznie reagującą na stres.
Powyżej przedstawiamy ćwiczenia, które w różny sposób korzystnie wpływają na normalizację napięcia tkanek miękkich w okolicy piersiowej. Warto pamiętać, że dbając o kręgosłup piersiowy, wpływa się na funkcjonowanie całego układu wegetatywnego.

Oczywiście żadne ćwiczenia nie dadzą efektów, jeśli nie będą wykonywane systematycznie. Dotyczy to również technik normalizujących napięcie w kręgosłupie piersiowym, takich jak ćwiczenia z aktywnym wyprostem wykonywane na piłce lub na rollerze, służące zniwelowaniu przeciążeń wywołanych pracą w chronicznym nadmiernym zgięciu w tym odcinku. Powinno się ćwiczyć nie tylko w domu czy na siłowni. Warto zrobić sobie także przerwę w czasie pracy, aby aktywnie rozciągnąć klatkę piersiową, co zwiększy tolerancję na przeciążenia w tym rejonie ciała.

Źródło rycin: ryc. 3, 4, 5, 6 – z archiwum autorów, za zgodą Wydawnictwa Góry s.c.
Zdjęcie wprowadzające: Fotolia.com

ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W NUMERZE 2/2018 MS