Koronawirus nie przenosi się na czasopismach

Koronawirus nie przenosi się na czasopismach

Do tej pory nie było żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem przez kontakt z czasopismem lub innego rodzaju materiałem drukowanym – informacja ta została potwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz The Journal od Hospital Infection i National Institute of Allergy and Infection Diseases.


WHO podkreśla również, że co prawda wirus może utrzymywać się na niektórych powierzchniach, ale ryzyko zakażenia jest nieznaczne. Z badań opublikowanych na łamach The New England Journal of Medicine wynika, że patogen najdłużej utrzymuje się na powierzchniach gładkich (do 3 dni na plastiku i stali nierdzewnej), jednak transmisja wirusa spada o połowę co 66 min kontaktu z powietrzem. Oznacza to, że po 6 godzinach od osadzenia się patogenu żywotność wirusa spada do 2% i dotyczy wszystkich powierzchni mających kontakt z powietrzem. 

Aktualne badania nad koronawirusm SARS-CoV-2 dowodzą, że czytanie czasopism nie zwiększa zatem ryzyka infekcji patogentem. Największe ryzyko zarażenia COVID-19 następuje przez transmisję koronawirusa z człowieka na człowieka, jego potencjał zakaźny znacznie spada na przedmiotach codziennego użytku.

Więcej informacji na stronie: https://www.inma.org/blogs/earl/post.cfm/zero-incidents-of-covid-19-transmission-from-print-surfaces