Upominki dla pacjentów
Życzenia dla pacjentów
Świąteczny wystrój – choinka, stroiki…
Boże Narodzenie zawsze kryje swojego ducha we wnętrzach, dlatego o wystrój pomieszczeń i zachowanie odpowiedniej kolorystyki powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności. Dobrym pomysłem jest ozdobienie gabinetu w grudniu. Zacząć możemy już od początku miesiąca. Elementy świąteczne nie mogą być jednak przesadne. Wnętrze gabinetu to przede wszystkim czystość, higiena, wygoda, architektura umożliwiająca bezproblemowe świadczenie usług stomatologicznych. Tutaj żaden pacjent nie oczekuje trzymetrowej choinki z tysiącem kolorowych lampek i bombek. Zaplanujmy więc wszystko dokładnie, bo jakość naszej pracy (i tym samym efekt) nie polega na ilości rozmieszczonych przedmiotów. Ozdoby umieszczajmy w miejscu, którego żaden z pacjentów nie może ominąć wzrokiem. Jeśli posiadamy dwa wejścia do gabinetu, umieśćmy w nim dwa takie akcenty. Jeśli zdecydujemy się na trzeci w okolicach rejestracji – w porządku, ale niech to będzie ten ostatni. Nasza propozycja na stworzenie świątecznego klimatu to magia odcieni klasycznej szarości w połączeniu z elementami szykownego złota. To jedne z modniejszych, ale i ponadczasowych kolorów. Warto zachować całość aranżacji w placówce w spójnej formie. Pamiętajmy o tym, że poza wzrokiem posiadamy jeszcze inne zmysły, które dają nam kolejne możliwości zwrócenia uwagi pacjenta na to, że pamiętamy o świętach.
Zapach świąt w gabinecie
Niezwykle ważnym elementem, a wręcz podstawą świątecznych dekoracji jest ciepłe światło – może być kolorowe, jednak wcale nie musi. Nastrojowe świece i lampki potrafią zdziałać cuda i sprawić, że w pomieszczeniu zacznie panować nastrój szczęścia i wzajemnej życzliwości. Dobrze, by wspomniane świece były zapachowe. Z okresem bożonarodzeniowym kojarzy się aromat pomarańczy. Olejek z pomarańczy stymuluje układ nerwowy i pomaga odzyskać energię, utrzymać dobre samopoczucie i zrelaksować się. Wspaniale zwalcza jesienną i zimową chandrę, działa energetyzująco i antydepresyjnie. Olejek pomarańczowy świetnie odświeża powietrze i redukuje nieprzyjemne zapachy. Wykorzystywany jest w terapii depresji, zaburzeń lękowych i chronicznego stresu. Umieszczenie w gabinecie niewielkiego, ale żywego drzewka, to także całkiem dobry pomysł – zapach igliwia działa kojąco. Alternatywą może być aromatyzowanie powietrza olejkiem sosnowym. Ma świeży, intensywny aromat, który przywodzi na myśl spacer po lesie iglastym. Często jest to zapach określany jako leśny lub żywiczny. Wprowadzi ciepłą atmosferę, jednocześnie chroniąc przed przeziębieniem i delikatnieodkażając powietrze.
Muzyka świąteczna w gabinecie
Jednym z głównych elementów tworzących atmosferę w dowolnym miejscu jest – poza architekturą, wystrojem, zapachem i oświetleniem – muzyka. Kolędy i świąteczne przeboje, które zawsze wywołują w nas tak samo miłe skojarzenia, mogą sączyć się z głośników, nie przeszkadzając w pracy i podtrzymując świąteczną atmosferę. Muzyka, o ile nie jest zbyt głośna, irytująca lub usypiająca, może wzmagać kreatywność i przyczyniać się do poprawy samopoczucia. Wybór świątecznej oprawy muzycznej nie powinien stanowić problemu. Istnieje wiele cieszących się powszechną sympatią utworów, nawiązujących to tego okresu, jak np. John Lennon i Yoko Ono Happy Xmas (War is Over), Mariah Carey All I Want For Christmas, Dean Martin Let It Snow, Shakin Stevens Merry Christmas Everyone, Czerwone Gitary Jest taki dzień, Skaldowie Z kopyta kulig rwie, Edyta Górniak i Krzysztof Antkowiak Pada śnieg.
Podsumowując
Warto pomyśleć o tym, by gabinet w tym szczególnym świątecznym okresie wyglądał, pachniał i rozbrzmiewał wyjątkowo dobrze, zapadając tym samym naszym pacjentom w pamięć bardziej niż zazwyczaj. Jeśli o to zadbamy, będą oni wracać, co więcej – dobrymi wrażeniami podzielą się ze znajomymi. Pamiętajmy jednak, aby zachować pewien zdrowy umiar, bo nadmiar zawsze okazuje się szkodliwy, również wtedy, gdy chodzi o przywoływanie ducha świąt. Nieznośnie intensywny zapach igliwia, Last Christmas włączane w kółko, szybko i intensywnie mrugające lampki choinkowe – wszystko to może zirytować. Jeśli jednak do całej sprawy podejdziemy z rozsądkiem, to z pewnością osiągniemy niezwykły efekt. Nawet drobne, ale za to ciepłe i radosne bożonarodzeniowe akcenty, mogą wywierać zbawienny wpływ na ludzkie samopoczucie.
*Przepis na pierniczki pochodzi ze strony internetowej Kwestia smaku.