Cavanagh i wsp. wysunęli hipotezę, że neuropatia skóry głowy odgrywa rolę w AGA. W tym celu u 62 mężczyzn oceniano percepcję czuciową w obrębie skóry głowy w okolicy czołowej w linii środkowej, obu kątach czołowych, na wierzchołku i w okolicy potylicznej. U 30 chorych stwierdzono łysienie o nasileniu łagodnym (w skali Hamiltona 1 do 2), a u 32 łysienie istotne klinicznie (skala Hamiltona ≥3). Wszyscy uczestnicy byli zdrowi, bez wywiadu przeszczepów włosów, stanów zapalnych skóry głowy, zaburzeń nerwowych. Żaden z uczestników nie stosował inhibitorów 5-α-reduktazy, minoksidylu ani leków, o których wiadomo, że mogą modulować percepcję czuciową. Test rozróżniania temperatury polegał na ekspozycji na szklane fiolki zawierające ciepłą (48-52°C) lub chłodną (13-17°C) wodę. Wrażliwość na nacisk badano za pomocą włókien Semmesa-Weinsteina o masie 0,07, 0,4, 2 i 4 g. Testy dyskryminacji dwupunktowej polegały na przykładaniu krążków w stałych odstępach 2-25 mm. Wykazano, że neuropatia w obrębie wierzchołka skóry głowy była istotnie związana z AGA. Co więcej, neuropatia skroniowa była również związana z AGA. Nie stwierdzono istotnego związku między AGA a dyskryminacją temperatury. Nie wykryto różnic w zakresie skóry głowy w okolicy czołowej i potylicznej.
Niewątpliwie jest to ciekawe badanie, w którym po raz pierwszy zwrócono uwagę na związek między neuropatią skóry głowy a AGA. Jednym z ograniczeń omawianego badania była mała liczebność próby. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie badań z udziałem większej kohorty pacjentów.
Lek. Paulina Szczepanik-Kułak
Na podstawie:
Cavanagh G, Goren A, Wambier CG. Scalp neuropathy in androgenetic alopecia. J Am Acad Dermatol 2022; 86(1): 183-184. doi: 10.1016/j.jaad.2021.01.034. Epub 2021 Jan 19. PMID: 33476730.
Fot. Pixabay