Shah SB, Kulkarni GK. Guiding unerupted teeth into occlusion: case report. J Can Dent Assoc. 2010; 76: a147.
Opóźnione wyrzynanie zębów stałych może stanowić wyzwanie kliniczne. W omawianej pracy przedstawiono leczenie ortodontyczne zatrzymanego, w związku z obecnością zęba nadliczbowego, stałego zęba siecznego przyśrodkowego szczęki na etapie uzębienia mieszanego.
9-letnia dziewczynka zgłosiła się wraz z matką do gabinetu stomatologicznego z powodu braku przedniego zęba stałego – lewego zęba siecznego przyśrodkowego szczęki. W wywiadzie uzyskano informację, że przed 2 laty przeprowadzono ekstrakcję zęba nadliczbowego i wówczas zalecono oczekiwanie na proces naturalnej erupcji zęba stałego. Badanie kliniczne wykazało dobry stan jamy ustnej i obecność uzębienia mieszanego. Stwierdzono także zaawansowany wiek zębowy. Prawy ząb sieczny przyśrodkowy szczęki był obecny w jamie ustnej od ponad 2 lat. Ponadto oba zęby sieczne boczne szczęki, pierwsze zęby przedtrzonowe i pierwsze zęby trzonowe były w pełni wyrznięte. Stwierdzono, że zatrzymany ząb był zlokalizowany wargowo, a w jego okolicy odnotowano zwłóknienie dziąsła i niewielką utratę przestrzeni. Badanie radiologiczne potwierdziło pozycję zęba i wykazało obecność prawie całkowicie uformowanego wierzchołka korzenia. Znajdował się on w korzystnej pozycji wargowo-językowej, bez jawnej rotacji lub angulacji. Podjęto decyzję o natychmiastowym
wdrożeniu leczenia ze względu na małe prawdopodobieństwo naturalnej erupcji zęba i wiek dziecka.
Leczenie ortodontyczne przeprowadzono za pomocą aparatu stałego częściowego. Zaczepy ortodontyczne zostały umieszczone na stałych zębach trzonowych szczęki i stałych zębach siecznych. Elastyczny łuk niklowo-tytanowy został zastosowany w celu wypoziomowania łuku zębowego oraz wyrównania i rotacji zębów w odcinku przednim. Ze względu na utratę przestrzeni w okolicy zatrzymanego zęba siecznego szczęki, podjęto decyzję o zastosowaniu łuku ze stali nierdzewnej. W okolicy zatrzymanego zęba siecznego wprowadzono sprężynkę otwartą (open coil) w celu odzyskania przestrzeni utraconej na skutek przemieszczenia sąsiednich zębów. W znieczuleniu miejscowym odsłonięto zatrzymany lewy ząb sieczny przyśrodkowy szczęki, a do zęba przyklejono zamek ortodontyczny. Zatrzymany ząb został włączony do częściowego aparatu ortodontycznego za pomocą łańcuszka elastycznego i poddany działaniu lekkiej siły ekstruzyjnej w celu wprowadzenia go do łuku zębowego. W ciągu 3 miesięcy ząb został wprowadzony do łuku. Następnie rozpoczęto leczenie retencyjne. Uzyskane estetyczne efekty leczenia były zadowalające.
Opóźnione wyrzynanie stwierdza się jeśli pojawienie się zęba w jamie ustnej następuje w czasie znacznie odbiegającym od norm ustalonych dla płci i pochodzenia etnicznego danej osoby. Przyjmuje się, że ząb stały powinien pojawić się w jamie ustnej nie później niż 6 miesięcy po naturalnej eksfoliacji zęba mlecznego, jednakże opóźnienie wyrzynania nieprzekraczające 12 miesięcy ma niewielkie znaczenie kliniczne. Opóźnione wyrzynanie wymaga wdrożenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w następujących przypadkach – trwa dłużej niż rok, ząb nie jest obecny w łuku zębowym i nie wykazuje potencjału erupcyjnego, jego korzeń jest całkowicie uformowany, a ząb jednoimienny jest obecny w jamie ustnej od co najmniej 6 miesięcy. Poza trzecimi zębami trzonowymi, kły szczęki, zęby sieczne przyśrodkowe szczęki i drugie zęby przedtrzonowe żuchwy najczęściej ulegają zatrzymaniu.
Do przyczyn ogólnoustrojowych opóźnionego wyrzynania należą:
- dyzostoza obojczykowo-czaszkowa,
- niedoczynność tarczycy,
- zespół Gardnera,
- zespół Downa.
- zębiaki,
- nieprawidłowe położenie zawiązka zęba,
- dilacerację korzenia zęba,
- stłoczenia,
- wapniejącą torbiel zębopochodną,
- urazy zębów,
- obecność zębów nadliczbowych – należy do nich mezjodens, który występuje dwukrotnie częściej u chłopców niż u dziewczynek, około 80% mezjodensów jest zatrzymana i zazwyczaj są one wykrywane przypadkowo podczas badania radiologicznego.
Wśród kryteriów aktywnego leczenia zębów zatrzymanych wymienia się:
- potrzebę przyspieszenia erupcji zęba ze względów estetycznych i psychospołecznych,
- przypadki, gdy grubość kości ponad brzegiem siecznym zęba zatrzymanego przekracza 3 mm,
- przemieszczenie zębów sąsiednich,
- w pełni uformowany wierzchołek korzenia zęba.
W przypadkach zlokalizowanych problemów ortodontycznych, takich jak opóźnione wyrzynanie się zębów, dokładna diagnostyka i planowanie leczenia pozwalają na przeprowadzenie skutecznego leczenia ortodontycznego na wczesnym etapie.
Katedra i Zakład Stomatologii Zachowawczej Przedklinicznej i Endodoncji Przedklinicznej
PUM w Szczecinie
KOMENTARZ
Fizjologiczny proces wyrzynania zębów zależy od:
- prawidłowej pozycji zawiązka zęba w kości,
- prawidłowej drogi wyrzynania,
- kształtu, szerokości i długości łuku zębowego,
- właściwej funkcji mieszka zębowego,
- mechanizmów wyrzynania.
- ogólnoustrojowe, w tym m.in.:
- obecność chorób i zespołów uwarunkowanych genetycznie (np. dysplazja czaszkowo-obojczykowa czy włóknista, zespół Downa, amelogenesisimperfecta, achondroplazja),
- niedobór witaminy D,
- choroby endokrynologiczne (związane z niedoczynnością tarczycy i przytarczyc) (2);
- miejscowe – mogą tkwić w samym zębie, jego otoczeniu (tkankach miękkich i twardych), ale mogą być też idiopatyczne (3).
Opisywany powyżej artykuł przedstawia przypadek zatrzymanego zęba siecznego przyśrodkowego szczęki u 9-letniej dziewczynki. Częstość występowania zatrzymanych zębów siecznych przyśrodkowych w szczęce jest większa niż zębów siecznych bocznych, ale pomimo tego niewielka i wynosi od 0,006% do 1% wszystkich zębów zatrzymanych (6). Czynnikiem miejscowej retencji może być nieprawidłowe ułożenie zawiązków, zarośnięcie zębodołu po przedwczesnym usunięciu zęba mlecznego, uraz, ząb nadliczbowy czy zę biak (7).
W przedstawionym przypadku zatrzymanie zęba nastąpiło z powodu obecności zęba nadliczbowego, który został usunięty w 7. r.ż. pacjentki. Usunięcie przeszkody nie spowodowało, że ząb sieczny uległ samoistnemu wyrznięciu pomimo prawie całkowicie zakończonego rozwoju wierzchołka korzenia. Było to spowodowane dowargowym przemieszczeniem zatrzymanego zęba oraz zwłóknieniem dziąsła nad zębem i niewielką utratą przestrzeni. Dzięki korzystnemu ustawieniu korony i korzenia zęba zatrzymanego, wprowadzone leczenie ortodontyczne wymaga montażu jedynie częściowego aparatu stałego – z zaczepami na zębach trzonowych i siecznych oraz chirurgicznego odsłonięcia korony zatrzymanego zęba, a następnie sprowadzenia go do łuku przy zastosowaniu elastycznego łańcuszka ortodontycznego. Wprowadzanie zęba do łuku trwało jedynie 3 miesiące i zakończyło się estetycznym i funkcjonalnym sukcesem.
Zaburzone wyrzynanie zębów siecznych przyśrodkowych oprócz przyczyn obstrukcyjnych – jak powyższa – często spowodowane jest urazem zęba siecznego mlecznego, który wbijając się w głąb wyrostka uszkadza zawiązek zęba stałego. Wówczas może dojść do przemieszczenia i obrócenia zawiązka lub dilaceracji korzenia, który następnie uniemożliwia przejście prawidłowej drogi wyrzynania (8).
Fizjologiczny wiek wyrzynania zębów siecznych stałych (górnych i dolnych) to 6-7 lat. Brak odpowiednich procesów wymiany po tym czasie powinien wzbudzić czujność lekarza, który jest zobowiązany znaleźć przyczynę tej sytuacji i w miarę możliwości ją wyeliminować. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z rodzicem, ukierunkowanego na obecność urazów okolicy jamy ustnej we wczesnym dzieciństwie, występowanie chorób ogólnych i analizę aktualnych wyników badania krwi oraz wykonanie pantomogramu, a przy większych wątpliwościach wykonanie odcinkowej tomografii wiązki stożkowej. Na podstawie kształtu korzenia oraz umiejscowienia zęba w stosunku do innych struktur podejmowana jest decyzja o sprowadzaniu zęba do łuku, sposobie jego sprowadzenia lub w skrajnych przypadkach o ekstrakcji.
dr hab. n. med. Monika Machoy
Zakład Periodontologii PUM w Szczecinie
Piśmiennictwo
- Al-Abdallah M, Al Hadidi A, Hammad M i wsp. What factors affect the severity of permanent tooth impaction? BMC Oral Health. 2018; 18: 184.
- Sajnani AK. Permanent maxillary canines. Review of eruption pattern and local etiological factors leading to impaction. J Investig Clin. Dent. 2015; 6: 1-7.
- Ducommun F, Bornstein MM, Bosshardt D i wsp. Diagnosis of tooth ankylosis using panoramic views, cone beam computed tomography, and histological data. A retrospective observational case series study. Eur J Orthod. 2018; 40: 231-238.
- Matsuyama J, Kinoshita-Kawano S, Hayashi-Sakai S i wsp. Severe impaction of the primary mandibular second molar accompanied by displacement of the permanent second premolar. Case Rep Dent. 2015; 2015: 582462.
- Carvalho RW, Egito Vasconcelos BC. Assessment of factors associated with surgical difficulty during removal of impacted lower third molars. J Oral Maxillofac Surg. 2011; 69: 2714-2721.
- Kaczor-Urbanowicz K, Becker A, Chaushu S i wsp. Etiologia zatrzymanego zęba siecznego przyśrodkowego – przegląd piśmiennictwa. Forum Ortod. 2015, 11: 49-56.
- Janas A, Grzesiak-Janas G. Zębiaki złożone. Dent Med Prob. 2005, 42: 425-429.
- Topouzelis N, Tsaousoglou P, Pisoka V i wsp. Dilaceration of maxillary central incisor: a literature review. Dent Traumatol. 2010; 26: 427-433.