- tytuł pracy w języku polskim i angielskim,
- streszczenie w języku polskim i angielskim,
- hasła indeksowe (key words) w języku polskim i angielskim (do 5), nie powinny być powtórzeniem tytułu pracy. Najlepiej żeby autorzy stosowali słowa kluczowe wybrane z katalogu MeSH,
- pełną nazwę zakładu (kliniki), z którego(ej) praca pochodzi,
- imię i nazwisko oraz tytuł naukowy kierownika zakładu (kliniki),
- adres do korespondencji autora(ów): tytuł naukowy, imię i nazwisko, dane kontaktowe (adres, telefon, faks, adres e-mail), zgoda na publikację przedstawionych danych adresowych,
- wykaz cytowanego piśmiennictwa, podajemy 6 pierwszych nazwisk i wsp.,
- objętość prac i liczba pozycji cytowanego piśmiennictwa – dowolna.
a) Streszczenia
Streszczenie powinno liczyć 200 do 250 słów i być podzielone w pracach oryginalnych na wprowadzenie, cel pracy, materiał i metodykę, wyniki i wnioski. Streszczenie w pracach specjalnych lub poglądowych powinno zawierać podsumowanie przedstawionych problemów.
b) Piśmiennictwo
Piśmiennictwo należy ułożyć i oznaczyć numerami wg kolejności cytowania prac w tekście. Pozycje piśmiennictwa należy pisać jedna pod drugą. Każda pozycja powinna zawierać nazwisko (nazwiska) autora (autorów), pierwsze litery imion, pełny tytuł pracy pisany małymi literami, nazwę czasopisma w skrócie wg Index Medicus, rok, tom, zakres stron. Należy podać 6 pierwszych autorów pracy i wsp.
Przy pracach oddzielnych (książki) należy umieścić nazwisko (nazwiska) autora (autorów), pierwsze litery imienia, tytuł, wydawcę, miejsce i rok wydania, zakres stron. Gdy cytowany jest rozdział z pracy zbiorowej, należy podać autora rozdziału, tytuł rozdziału, następnie po oznaczeniu [w:] tytuł pracy zbiorowej, redaktora (redaktorów), wydawcę, miejsce wydania, rok, tom i strony, na których cytowane jest dane zagadnienie. Odnośniki w tekście powinny być ponumerowane z użyciem cyfr arabskich umieszczonych w nawiasach kwadratowych.
Przykłady
- Artykuły:
Lahita R., Kluger J., Drayer D.E., Koffler D., Reidenberg M.M.: Antibodies to nuclear antigens in patients treated with procainamide or acetylprocainamide. N Engl J Med 1979; 301: 1382-1385.
- Książki:
Sokołowska-Wojdyło M., Roszkiewicz J.: Pierwotne chłoniaki skóry. Wydawnictwo Czelej, Lublin 2008.
- Rozdziały:
Sokołowska-Wojdyło M., Placek W.: Receptory TCR – rearanżacja genów, [w:] Pierwotne chłoniaki skóry. M. Sokołowska-Wojdyło, J. Roszkiewicz (red.), Wydawnictwo Czelej, Lublin 2008; 45-51.
2. Wymogi techniczne dotyczące pracy:
Tekst pracy, tabele, podpisy pod rycinami i zdjęciami należy przesłać w formie wydruku oraz w formie elektronicznej (CD, DVD, dyskietka, mail) zapisane w pliku Word.
Podpisy pod rycinami i zawarte w nich objaśnienia należy podać w języku polskim i angielskim.
a) Tabele, ryciny, zdjęcia
Tabele powinny być opatrzone numerem rzymskim oraz tytułem. Podpisy pod ryciny oraz tytuły tabel należy podać w językach polskim i angielskim. Sugerowane miejsca, w których mają być zamieszczone ryciny lub tabele, należy odpowiednio zaznaczyć w tekście. Ryciny – numeracja arabska, tabele – rzymska. Nie należy stosować dodatkowych wyróżnień (pogrubienia, kursywa, podkreślenia itp.) ani umieszczać w tekście zdjęć czy tabel - wystarczy wpisać odpowiednie odwołania (np. ryc. 2, tab. III). Nie należy wstawiać zdjęć do pliku Word. Jeżeli do pracy załączane są fotografie osób, to osoby te muszą być niemożliwe do zidentyfikowania (np. przesłonięte oczy), albo do fotografii musi być dołączone pisemne zezwolenie na jej użycie (ochrona prawa pacjentów do nienaruszania ich tajemnicy).
Materiał faktograficzny: tabele, ryciny, zdjęcia - kolorowe
W przypadku dodatkowych pytań można kontaktować się z działem DTP Wydawnictwa Czelej:
Numer telefonu: (081) 446 98 19 wew. 52.
b) Skróty w tekście
W tekście należy używać skrótów powszechnie stosowanych (cm, ml, tzw., nr, tab., ryc., prof., itp.). Skróty terminologii specjalistycznej należy podawać po raz pierwszy obok pełnej nazwy w nawiasie, a następnie w tekście posługiwać się skrótem.
3. Prawa autorskie:
Autorzy artykułu muszą potwierdzić prawa autorskie. (Oświadczam, że artykuł jest moim oryginalnym dziełem i nie narusza praw autorskich innych osób, nie był wcześniej publikowany i nie jest przesłany redakcji innego czasopisma. Po jego publikacji wszystkie prawa autorskie przekazuję Redakcji „Dermatologii Praktycznej”). Bez zgody Wydawcy dopuszcza się jedynie drukowanie streszczeń prac.
Autorzy wykorzystujący materiały pochodzące z innych źródeł winni uzyskać pisemną zgodę na ich wykorzystanie od autorów pracy lub od wydawnictwa, w którym się one ukazały, a w podpisie należy zaznaczyć ich pochodzenie.
Za opublikowanie zamawianej pracy przysługuje wynagrodzenie według stawek Wydawnictwa.
Za treść artykułu oraz treść reklam wydawca nie ponosi odpowiedzialności.
4. Dermatologia Praktyczna publikuje prace:
- oryginalne: kliniczne i doświadczalne
- omówienia artykułów z renomowanych czasopism zagranicznych
- pełne tłumaczenia artykułów z czasopism zagranicznych
- komentarze polskich naukowców
- prace poglądowe i kazuistyczne
- prace specjalne (na zamówienie Redakcji)
- prace z dziedziny dermatologii estetycznej
- ciekawostki z historii dermatologii, doniesienia, ciekawostki dermatologiczne
- recenzje książek
- sprawozdania ze zjazdów i konferencji naukowych
- prace kronikarskie, wspomnienia pośmiertne
a) Autorzy pracy otrzymują 1 egzemplarz autorski czasopisma.
5. Tryb recenzowania prac:
Procedurę recenzowania dostosowano do zaleceń Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Redakcja czuwa, by nie doszło do konfliktu interesów między recenzentem a autorem recenzowanej pracy – by obu podmiotów nie łączyły relacje osobiste, stosunki podległości zawodowej ani bezpośrednia współpraca naukowa w ostatnich dwóch latach poprzedzających napisanie recenzji.
a) Autor (autorzy) przysyła (przysyłają) artykuł – w formie elektronicznej lub na płycie CD – do redakcji „Dermatologia Praktyczna” z prośbą o opublikowanie.
Oświadzczenie o prawach autorskich - oswiadczenie autorów
Formularz recenzyjny - formularz recenzyjny