Manifestuje się po okresie dojrzewania, a wykwitom skórnym nie towarzyszą objawy ogólne (np. podwyższona temperatura ciała). Obserwuje się wówczas liczne i zróżnicowane zmiany skórne, jak zaskórniki i krosty, a także rozległe owrzodzenia, ropnie, a nawet przetoki. Cechami odróżniającymi od trądziku pospolitego są lokalizacja i czas pojawiania się zmian oraz częstsze występowanie u płci męskiej.
Zespół policystycznych jajników (polycystic ovary syndrome – PCOS) to endokrynopatia dotykająca nawet do 30% młodych kobiet, uznawana za najczęstszą przyczynę niepłodności. Do jej rozpoznania służą Kryteria Rotterdamskie. Choroba ta cechuje się hiperandrogenizacją, hiperinsulinemią i insulinoopornością, a także wyższą wartością stosunku LH do FSH.
Choć współistnienie obu chorób wydaje się oczywiste, jednak dowody na to są niewystarczające. Badacze Wydziału Dermatologii Uniwersytetu Medycznego Hofstra w Nowym Jorku w swojej pracy oceniali częstość występowania zespołu policystycznych jajników wśród pacjentów z trądzikiem odwróconym, a także siłę tej korelacji. Korzystając z platformy analitycznej, uwzględniającej ponad 50 mln pacjentów ze Stanów Zjednoczonych, uzyskano dane dotyczące 22 990 chorych z AC. Okazało się, że PCOS dotyczył jedynie 9% osób z AC w porównaniu do 2,9% osób niedotkniętych tym schorzeniem dermatologicznym (p < 0.0001). Spośród kobiet cierpiących na PCOS prawdopodobieństwo wystąpienia u nich trądziku odwróconego określono jako 2,14 (95% CI 2.04-2.24). Wykazano również, że siła korelacji AC-PCOS jest podobna do występującej pomiędzy cukrzycą, otyłością i PCOS (odpowiednio OR 2.88, 95% CI 2.83-2.93 i OR 3.93, 95% CI 3.87-3.99).
W przytoczonym badaniu potwierdzono zatem powszechny pogląd, że zespół policystycznych jajników współwystępuje z trądzikiem odwróconym. Zwrócono również uwagę na fakt, że jeśli osoby z rozpoznaniem AC prezentują fizykalne lub laboratoryjne cechy hiperandrogenizacji, powinny zostać diagnozowane w kierunku PCOS.
Na podstawie: Garg A., Neuren E., Strunk A.: Hidradenitis suppurativa is associated with polycystic ovary syndrome: a population-based analysis in the United States. J Invest Dermatol 2018; doi: 10.1016/j.jid.2018.01.009.
Lek. Paulina Szczepanik-Kułak